Kolejne gry Bethesdy ukażą się tylko na platformach z Xbox Game Pass

Phil Spencer, szef marki Xbox, rozwiał wątpliwości graczy dotyczące przyszłości gier spod szyldu Bethesda Softworks: w wyniku głośnego przejęcia spółki ZeniMax Media przez Microsoft nadchodzące tytuły będą dostępne jedynie na platformach z Xbox Game Passem.

12 marca 2021
Na skróty
  • W trakcie oficjalnej konferencji na kanale YouTube Xboxa włodarze marki poinformowali o dalszym losie tytułów firmy Bethesda.
  • Pomimo stanowczej decyzji dot. ekskluzywności gier produkcje, które zostały już udostępnione na platformach innych niż Xbox i PC, nie zostaną z nich usunięte.
  • Obecnie deweloperzy Bethesdy pracują nad takimi tytułami, jak Starfield czy następca legendarnego Skyrima, The Elder Scrolls VI.

Pytania o losy przyszłych gier spod skrzydeł marki Bethesda Softworks pojawiały się, odkąd tylko w zeszłym roku świat obiegły pierwsze informacje dot. przejęcia przez Microsoft spółki ZeniMax Media (która jest właścicielem takich firm, jak Software, MachineGames czy właśnie Bethesda Game Studios). Kilka dni temu gigant z Redmond oficjalnie sfinalizował transakcję, która kosztowała go 7,5 miliarda dolarów (to aż trzy razy więcej niż w 2014 roku zapłacono za studio Mojang, twórców gry Minecraft).

Jedną z najbardziej palących zagwozdek była kwestia ewentualnej ekskluzywności kolejnych tytułów produkowanych przez Bethesdę i inne marki wchłonięte przez Microsoft. Wczoraj na kanale YouTube Xboxa odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele wydawcy takich legendarnych serii, jak The Elder Scrolls czy Fallout, wraz z włodarzami marki Xbox omawiali następstwa drugiej największej (po przejęciu fińskiego Supercell przez chiński konglomerat technologiczny – Tencent) transakcji w historii branży gier wideo.

The Elder Scrolls VI oraz Starfield tytułami ekskluzywnymi dla Xboxa i PC

W trakcie transmisji głos zabrał m.in. Phil Spencer, szef marki Xbox, który w końcu po miesiącach niepewności rozwiał wątpliwości graczy w zakresie potencjalnej ekskluzywności przyszłych gier Bethesdy.

Chciałbym, żebyście wiedzieli, że chcemy dostarczać wam świetne, ekskluzywne gry na platformy, na których istnieje subskrypcja Game Pass. To jest nasz cel i to jest powód, dla którego to wszystko robimy, to jest fundament tego partnerstwa, które budujemy – a kiedy doprowadzimy ten proces do końca, możliwości kreatywne, które będziemy mogli oferować użytkownikom Xboxa, będą najlepsze w historii marki.

Phil Spencer, szef marki Xbox
Ujęcie ze zwiastunu The Elder Scrolls VI z logiem gry

Dotychczasowe gry Bethesdy nie znikną z innych platform

Spencer zaznaczył również, że powyższy postulat nie jest równoznaczny z tym, że gry, które są już obecne na innych platformach, zostaną stamtąd usunięte. „Mamy zobowiązania wobec umowy, których zamierzamy się trzymać. […] Istnieją społeczności graczy [na tych innych platformach] – kochamy te społeczności i będziemy kontynuować inwestowanie w nie” – dodał szef Xboxa.

Oznacza to, że raczej nie musimy martwić się o przyszłość tytułów Bethesdy, które dostępne są już na konsolach PlayStation czy Nintendo. Wszystko wskazuje jednak na to, że nadchodzące gry producenta z Maryland (czyli np. The Elder Scrolls VI oraz Starfield) staną się pozycjami ekskluzywnymi dla graczy korzystających z komputerów osobistych oraz konsol Microsoftu.

Igor Kaźmierczak

Redaktor naczelny tego skupiska wariatów, który nałogowo pracuje nad poprawą jego ładu. Spełniony muzyk, niespełniony skryba, czasem coś pobazgra na podwędzonym ukradkiem płótnie. Przesiaduje nocami, choć w sytuacjach oficjalnych zarzeka się, że tego nie lubi. Człowiek ze zdiagnozowaną dolegliwością zwaną chronicznym brakiem czasu.
UWaga! Gorące informacje!