fbpx

Intel w 2022 roku chce dostarczyć graczom miliony kart graficznych Arc

3 lutego 2022,
23:11
Kamil Lubelski

Portal PC Gamer napisał list otwarty do Intela, w którym zwraca się z prośbą o znalezienie szybkiego rozwiązania problemu braku układów graficznych oraz ich wysokich cen. Raja Koduri odpowiedział, że nie pozostawi graczy samych sobie i pracuje intensywnie nad szybkimi rozwiązaniami kłopotów. Efektem ma być dostarczenie na rynek miliona karta graficznych rocznie.

Grafika prezentująca technologię Intel Arc
Na skróty
  • Według pracownika Intela rok 2022 będzie przełomowy pod względem dostępności procesorów graficznych dzięki układowi Intel Arc.
  • PC Gamer wystosował list otwarty do giganta z Kaliforni z prośbą o pomoc w uzupełnieniu braków GPU.
  • Prawdopodobnie jeszcze w tym roku oficjalnie wejdzie na rynek sprzedażowy trzeci gracz w segmencie kart graficznych.

Kilka dni temu Dave James z portalu PC Gamer opublikował tekst będący informacją, ale jednocześnie prośbą o pomoc. Adresatem był Intel, ponieważ autor listu otwartego widzi w tej firmie jedyny ratunek i sposób na zmianę obecnej tragicznej sytuacji z deficytem układów graficznych. Jest on bardzo osobisty, szczery i wręcz w pewnych momentach przybiera charakter błagalny.

You’re our last best hope for peace in the graphics card market, don’t let this opportunity pass you by. Because, El Paterino, you could become a latter-day hero for literally dozens of PC gamers. And isn’t that a legacy worth fighting for?

Yours sincerely,
Dave

Fragment listu otwartego Dave’a James’a do Pata Gelsingera z Intel Corporation

Ceny kart AMD Radeon i Nvidia GeForce są niższe, a kryptowaluty odnotowały spadek

Ostatnio mogliśmy zaobserwować zmianę na lepsze, ponieważ wyraźnie zauważalne jest obniżenie cen poszczególnych GPU. Jest to spowodowane i związane w dużej mierze z wahaniami na rynku kryptowalut, jednak nie jestem do końca przekonany, czy jest to powód do zadowolenia. Co prawda drugim efektem jest także większa dostępność modeli na rynku, ale tego typu sytuacje miały już miejsce wiele razy przez ostatnie dwa lata. Niestety zawsze kończyło się powrotem do poprzedniego, wyższego poziomu.

Intel Arc - procesory graficzne
Źródło: intel.com

Prezentacja oraz wprowadzenie na rynek Intel Arc w pierwszym kwartale 2022 roku

Podczas niedawno zakończonych targów CES 2022 Intel nie zdecydował się na prezentację jakichkolwiek informacji technicznych o układach graficznych Arc. Jedyne, czego się dowiedzieliśmy, to zapewnienie o uruchomieniu dostępności w pierwszym kwartale 2022 roku. Niestety dla graczy jest to informacja zbyt mało optymistyczna, ponieważ do końca marca zostało już niewiele czasu.

Mimo tego Koduri zapewnił i jednocześnie uspokoił redaktora PC Gamer, że jest świadomy wielkiego problemu i ciężko pracują, aby znaleźć wyjście z obecnej sytuacji. Takim rozwiązaniem może być tylko jak najszybsze uruchomienie sprzedaży kart graficznych opartych na Intel Arc. Jeżeli potwierdzą się słowa pracownika korporacji z USA, to możemy w każdym roku spodziewać się milionów sztuk nowych GPU trafiających do rąk konsumentów, począwszy od 2022. Jednak prawdopodobnie, biorąc pod uwagę historię postępowania podczas wdrożeń nowych procesorów graficznych, w pierwszej kolejności możemy się spodziewać premier na urządzeniach mobilnych, a to może zdecydowanie wydłużyć frustrację graczy PC.