Intel osiągnął kamień milowy w rozwoju 7 nm CPU

Amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Santa Clara ogłosiło, że prace nad 7 nm w procesorach idą w dobrym kierunku. Dokładnie rzecz biorąc, informacją podzielił się z nami dyrektor generalny – Gregory M. Bryant. Dzięki Tweetowi wiemy, że to osiągnięcie najpewniej zaowocuje procesorami opartymi na 7 nm litografii, które zastąpią między innymi Alder Lake oraz Raptor Lake.

26 maja 2021
Na skróty
  • Intel dokonał znacznego postępu w kwestii budowy nowych CPU opartych na litografii 7 nm.
  • Omawiane układy zostaną zaprezentowane jako 14. generacja dopiero w 2023 roku.
  • Dzięki projektowi Foveros Intel może korzystać z pomocy TSMC podczas produkcji procesorów Meteor Lake.

Sam sukces to dla Intela zakończenie prac nad kafelkiem obliczeniowym dla procesorów Meteor Lake w 7 nm. Oczywiście zmagania z pierwszą generacją, która wprowadzi tak niski proces technologiczny, wciąż trwają. Intel ma natomiast dużo czasu na dopracowanie omawianych jednostek, ponieważ przed nimi czekają nas jeszcze dwie rodziny CPU na bazie 10 nm.

Intel Meteor Lake, czyli co wiemy na temat 14. generacji?

Warto wiedzieć, że Intel potwierdził już 14. generację rodziny Core. Z dostępnych informacji wynikają także plany obejmujące produkcję owych układów dla komputerów stacjonarnych oraz mobilnych, a całość ma być oparta na nowej linii architektury rdzenia Cove.

Wiele także wskazuje na współpracę z TSMC, podmiot miałby odpowiadać za dostawę części układów. Co więcej, procesory Meteor Lake mają bazować na trójwymiarowym projekcie Foveros. Umożliwi to łączenie w stosy poszczególnych układów oraz korzystanie z własnych rdzeni bądź zewnętrznego producenta.

Jak Meteor Lake może wypaść na tle konkurencji?

Do premiery 14. generacji pozostało wiele czasu, przez co przeskok na 7 nm litografię może nie być wówczas aż tak spektakularny. Już teraz na rynku dostępne są układy AMD bazujące na tak niskim procesie. Może okazać się więc, że wraz z premierą Meteor Lake AMD przedstawi nam swoje procesory, które w tym czasie mogą wykorzystywać już 3 nm.

Informacje dotyczące Meteor Lake

Należy jednak pamiętać, że architektury obydwu gigantów różnią się znacząco od siebie, a sam proces technologiczny nie świadczy o wydajności. Wszystko wskazuje, że prezentacja 14. generacji odbędzie się dopiero w 2023 roku.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!