fbpx

Intel Arc Alchemist uwiecznione na zdjęciach. Znamy specyfikacje oraz ceny kart graficznych

Od dawna na rynku kart graficznych królują dwaj czołowi producenci, czyli NVIDIA oraz AMD. Od jakiegoś czasu jednak docierają do nas informacje o pojawieniu się kolejnego, „niebieskiego”, konkurenta dla obu gigantów. Teraz, gdy na światło dzienne wydostaje się coraz więcej wiadomości o nowych układach Intel Arc Alchemist, można przypuszczać, że premiera GPU od molocha z Santa Clara nastąpi już naprawdę niedługo.

Na skróty
  • Portal Moore’s Law Is Dead zamieścił materiał omawiający daty premier, ceny oraz segmentację układów Intel Arc Alchemist.
  • Rdzeń SOC1 ma oferować do 512 bloków wykonawczych, z kolei SOC2 ma mieć ich 128.
  • Najwydajniejsza karta graficzna Intel Arc Alchemist ma być skonstruowana w oparciu o rdzeń DG2-512 EU. Będzie ona bezpośrednim konkurentem dla NVIDIA RTX 3070 oraz RTX 3070 Ti.

Portal o nazwie Moore’s Law Is Dead ostatnio zamieścił na portalu YouTube materiał omawiający ceny, segmentację oraz daty premier nowych układów graficznych Intel Arc Alchemist, a także plotki o modelach z serii Intel Arc Battlemage. W filmie zostały też zamieszczone zdjęcia nadchodzących rdzeni DG2, wliczając SOC1 (do 512 bloków wykonawczych) oraz SOC2 (do 128 EU). Zważając na ostatnie osądy oraz brak przecieków na temat nowych kart graficznych, wygląda na to, że podział Arc Alchemist będzie się opierał o te dwa rdzenie, a nie o trzy, jak było to mówione wcześniej (czyli nie będzie Intel DG2-384 EU).

Zdjęcie przedstawia wielkość chipu SOC1 w stosunku do SOC2, jako że tacki z dwoma GPU sfotografowano tuż obok siebie. To raczej wcześnie wyprodukowane sztuki, które są teraz dostępne dla wybranych partnerów AiB. Potrzeba ich do stworzenia autorskich PCB oraz laptopów, ale prawdopodobnie nie oferują docelowej wydajności układów.

Intel Arc Alchemist – kiedy premiera?

Terminarz premier układów Intel Arc nadal nie jest do końca jasny. Niedawno gigant z Santa Clara poniekąd potwierdził, że wypuści GPU w pierwszym kwartale 2022 roku, jednakże pomimo bliskości tej daty nadal nie wiadomo, czy tyczy się ona kart graficznych dla komputerów stacjonarnych, czy laptopów. Według MLID (Moore’s Law Is Dead) masowa produkcja rdzeni DG2 jeszcze się nie rozpoczęła, a sztuki przedpremierowe będą dostarczane do producentów dopiero w styczniu. Z tego powodu można wierzyć, że produkty do komputerów stacjonarnych zostaną wypuszczone wcześniej niż ich mobilne wersje.

Zapowiedź Intel Arc

Ponadto we wczesnym styczniu na CES 2022 zostaną zapowiedziane laptopy nowej generacji zawierające w sobie procesory z serii Alder Lake-P. Nawet jeśli producenci OEM zapowiedzą urządzenia z układami Alder Lake-P oraz DG2, to one nie będą gotowe przed drugim kwartałem 2022. Za to desktopowe karty graficzne nie muszą być zintegrowane z innymi urządzeniami (takimi jak procesory laptopowe), dlatego mogą być wysyłane do konsumentów od razu po zjechaniu z linii produkcyjnej.

Przypuszczane daty premier
Przypuszczalne daty premier

Intel Arc Alchemist DG2 – specyfikacja układów

Flagowy model DG2 z 512 blokami wykonawczymi ma posiadać do 16 GB pamięci VRAM opartej o kości GDDR6. Jego wersja desktopowa ma konkurować z RTX 3070 oraz RTX 3070 Ti, a z kolei niskonapięciowa (laptopowa) zostanie postawiona przeciwko laptopowym układom RTX 3070 i RTX 3080. Intel bardzo się skupia na opuszczonym przez AMD oraz NVIDIA segmencie cenowym, czyli na kartach graficznych tzw. entry-level, takich jak Arc A380. To samo tyczy się kart Intel Arc skierowanych do stacji roboczych, które będą nastawione na konkurencję z NVIDIA Quadro z serii Ampere, szczególnie w kwestii ceny.

Podział układów
Podział układów

Interesujące jest to, że Arc Alchemist mają posiadać do 32 GB pamięci VRAM. Układy Intela dedykowane do zastosowania w stacjach roboczych powinny być gotowe, zanim „zieloni” wypuszczą Quadro oparte o architekturę Ada Lovelace.

konkurencja dla układów
Konkurencja dla układów

Kiedy więcej informacji o kartach graficznych Intela?

Więcej o nowych kartach graficznych powinniśmy usłyszeć na konferencji Intela, która odbędzie się 4 stycznia 2022 roku w ramach wydarzenia CES 2022. Nie powinniśmy spodziewać się ujawnienia dokładnej specyfikacji, ale prawdopodobnie dowiemy się więcej o datach premier oraz segmentacji.