Gigabyte wypuszcza dysk SSD Aorus Xtreme z imponującym chłodzeniem

Gigabyte, a dokładniej Aorus, czyli marka premium tajwańskiego przedsiębiorstwa, pochwaliła się swoją najnowszą konstrukcją z kategorii dysków półprzewodnikowych. Trzeba przyznać, że sama premiera kolejnego nośnika nie jest czymś spektakularnym, chyba że mowa o konstrukcji bazującej na interfejsie PCIe 4.0, mogącej zaoferować do 32 TB pojemności. Co więcej, całość otrzymała naprawdę spory, jak na dysk, radiator oraz dwa wentylatory odpowiedzialne za aktywną część chłodzenia.

1 lipca 2021
Na skróty
  • Gigabyte wypuszcza dysk z serii Aorus Xtreme na interfejsie PCIe 4.0.
  • Omawiany model osiąga prędkości do 28 GB/s.
  • Za chłodzenie nowego produktu odpowiada masywny radiator z parą wentylatorów.

Celem powstania tak wydajnego układu miało być wypuszczenie na rynek najwydajniejszej konstrukcji bazującej na interfejsie PCIe 4.0. Można więc zakładać, że zastosowanie tak efektywnego chłodzenia nie było jedynie przerostem formy nad treścią.

Aorus Xtreme SSD – specyfikacja

Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż cała konstrukcja została oparta o płytkę AIC, na której zostało umieszczone 8 slotów na dyski M.2 obsługujące protokół NVMe. Każdy z nich potrzebuje odpowiedniego zasilania, za które odpowiada kontroler PHISON PS5018-E18, a maksymalna pojemność nośnika umieszczonego w gnieździe może wynosić 4 TB. Najwyższa prędkość omawianej konstrukcji zamyka się na 28 GB/s.

Budowa karty

Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy, jest jednak chłodzenie, które do złudzenia przypomina rozwiązania znane z dedykowanych kart graficznych. Aorus zadbał również o stylistykę, projektując estetyczny shroud w odcieniach czerni oraz szarości z charakterystycznym logo w jednym z rogów.

Dodatkowe informacje oraz prędkości

Za poprawne działanie tytułowego dysku SSD odpowiada 8-pinowa wtyczka zasilająca. Gigabyte zdecydował się również na umieszczenie 10 sensorów odpowiedzialnych za rejestrację temperatury. Jeśli chodzi o same liczby, to bohater dzisiejszego wpisu może pochwalić się prędkością odczytu na poziomie 28 GB/s oraz zapisu nieznacznie przekraczającego 26,5 GB/s.

Aplikacja do Aorus Xtreme

Tajwańskie przedsiębiorstwo nie pozostało obojętne nawet w kwestii oprogramowania, dyskiem można bowiem zarządzać dzięki Aorus Storage Manager. Umożliwia on nie tylko rejestrację temperatury pracy każdego urządzenia, ale także połączenie nośników w RAID 0 bez większego wysiłku. Ponadto całość wspiera również PCIe 3.0, co może ucieszyć posiadaczy starszych platform. Nie wiemy jednak jeszcze nic o dostępności flagowego rozwiązania od Aorus.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!