Cougar Forza 85 – chłodzenie klasy premium dla procesorów LGA1700

4 stycznia 2022,
01:15
Kamil Lubelski

Na rynku pojawił się właśnie kolejny podzespół premium stworzony głównie dla LGA1700. Tym razem mowa o chłodzeniu Cougar Forza 85. Nie kojarzycie takiej firmy? Nic dziwnego, bo mimo tego, że w polskich sklepach ich produkty znajdują się już od dobrych kilku lat, to nie są zbyt popularne. Najnowszy efekt prac amerykańskiego producenta to eleganckie chłodzenie procesora, które ma poradzić sobie nawet z serią procesorów Intel Core i9 Alder Lake.

Cougar Forza 85 zamontowany na płycie głównej - obrazek wyróżniający
Na skróty
  • Firma Cougar wypuściła na rynek wydajny cooler klasy premium o nazwie Forza 85, którego zadaniem będzie schładzanie nawet procesorów Intel i9 Alder Lake.
  • Produkt posiada aż 6 rurek cieplnych, miedzianą podstawę połączoną z nimi oraz wysokoobrotowy wentylator MHP 120 (do 2000 obr./min).
  • Producent nie podał deklarowanej wartości TDP, więc można liczyć na bardzo dobrą wydajność na topowych procesorach.
  • Forza 85 jest kompatybilna ze wszystkimi socketami oprócz TR4 i sTRX4.

Najnowsza generacja procesorów Intela jest bardziej wydajna niż poprzednia, efekt czego stanowi zwiększony pobór mocy, a co za tym idzie także większa ilość generowanego ciepła. Takie warunki wymagają coolerów, które są odpowiednio mocne, a najlepiej specjalnie przystosowane pod socket LGA1700. Naprzeciw tym wymaganiom wyszedł kolejny producent, wypuszczając produkt o „sportowej” nazwie. Cougar Forza 85 składa się z jednowieżowego radiatora oraz wentylatora MHP 120 o średnicy 120 mm.

Cougar Forza 85 widok całego chłodzenia
Źródło: cougargaming.com

Cougar Forza 85 – specyfikacja chłodzenia dedykowanego LGA1700

Cała konstrukcja wyróżnia się eleganckim wyglądem (może trochę przypominać Mugena od Scythe) oraz niemałymi wymiarami, bo 85 × 135 × 160 mm, ale jest to taka wielkość, która pozwoli na zamontowanie w większości obudów oraz na płytach ATX. Waga to aż 1160 gramów, więc mamy do czynienia z solidnym i ciężkim produktem. Znajdziemy w nim aż 6 rurek cieplnych, które oczywiście są bezpośrednio połączone z podstawą, a ta z kolei jest w całości miedziana i pokryta warstwą niklu. Cały radiator jest zbudowany w sposób asymetryczny, aby nie blokować możliwości montażu wszystkich kości pamięci RAM, niezależnie od ich wysokości i grubości.

Cougar MHP 120 oraz możliwość dołożenia drugiego wentylatora

Fabrycznie dołączony wentylator to Cougar Vortex MHP120, który kręci się w zakresie od 600 do aż 2000 obr./min przy jednoczesnym ciśnieniu statycznym wynoszącym 4,24 mm H2O±10%, przepływie powietrza na poziomie 82,48 CFM oraz głośności maksymalnie 31,68 dB. Pełna specyfikacja znajduje się na oficjalnej stronie produktowej chłodzenia oraz wentylatora.

Forza 85 pozwala na zamontowanie dodatkowego wyciągającego, dowolnego (według producenta) wentylatora 120 mm. Jest to możliwe dzięki załączonym dwóm zapinkom zapasowym.

Cougar Forza 85 z dołożonym dodatkowym wentylatorem
Źródło: cougargaming.com

Efektywne rozwiązania w Cougar Forza 85 i kompatybilność z socketami

Cougar zastosował w tym modelu rozwiązanie, które można nazwać efektem tunelu próżniowego. Boki radiatora są maksymalnie zasłonięte, a w miejscu, gdzie ciepłe powietrze wylatuje, cała ścianka jest wydłużona. Dzięki temu wytworzone ciśnienie nie ucieka na boki oraz jest równe i jednostajne po dwóch stronach radiatora. W zamian za to całe powietrze kieruje się tunelowo wprost na zewnątrz. Założeniem i celem takiego rozwiązania jest oczywiście zwiększenie wydajności, czyli zmniejszenie temperatur procesorów.

Cougar MHP 120 - przepływa powietrza w coolerze
Źródło: cougargaming.com

Jeżeli chodzi o kompatybilność, to nie będziemy tutaj zaskoczeni, ponieważ znajdziemy wszystkie najpopularniejsze podstawki: LGA 115X / 1366 / 1200 / 1700 / 2011 / 2066 oraz AM4 / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2. Wyjątkiem jest Threadripper, czyli brak obsługi TR4 i sTRX4.

Sugerowana cena detaliczna producenta ustalona dla chłodzenia Cougar Forza 85 na dzień publikacji tego newsa nie jest jeszcze znana.