fbpx

Test podstawki chłodzącej Cooler Master Ergostand III – kosmiczny wygląd i chłód nie z tej ziemi

4 stycznia 2022,
04:00
Tomasz Wasiewicz

Często się przemieszczacie? Korzystacie z tabletów, komputerów 2w1 lub laptopów (oby do 17″)? Lubicie także pograć? Próbowaliście już różnych podkładek chłodzących, ale nic nie dawały? Cooler Master postanowił coś na to poradzić. Jeśli macie fajny sprzęt, koszt tej podkładki jest na tyle niski, że na pewno nie będziecie żałować tego zakupu. Sam jestem w szoku, jak bardzo mi się dobrze z niej korzystało.

Test Cooler Master NotePal ErgoStand III - podstawka na biurku

Mam kilka sprzętów w domu. Zwykły biurowy laptop, średniej jakości potwora dla graczy oraz tablet. Odpowiednio 14, 17 i 10 cali. Wszystkie te urządzenia leżały jak ulał na podkładce, nawet 17 cali mieściło się w sam raz. To, jak ten sprzęt chłodzi, to coś niesamowitego. Różnica jest kolosalna nawet dla kogoś, kto nie korzysta z termometru. Spód sprzętu jest wręcz chłodny. Co więcej, wiatrak jest tak zbudowany, że absolutnie nie hałasuje. Podczas testów nie zauważyłem też, żeby podkładka nawet działająca z maksymalną prędkością wiatraka jakoś szczególnie pobierała prąd z baterii. Polecam!

4.5 /5
  • Chłodzi jak oddech Supermana
  • Jest cicha jak Kobieta-Kot
  • Jest przydatna w pracy jak Cyborg
  • Jeśli korzystacie z urządzeń mobilnych, to tak, jakbyście mieli całą Ligę Sprawiedliwości w jednym urządzeniu
  • Bardzo trudno się pracuje z podkładką na kolanach
  • Potrzebuje sporo miejsca na stole/biurku
  • Uchwyt na kable nie trzyma ich w miejscu, wyskakują z niego
  • Brak zasilacza do kontaktu w zestawie
  • Materiał wykonania: metalowa siatka i plastik
  • Ciężar: 1,21 kg
  • Wymiary (długość × szerokość × wysokość): 385 × 280 × 46.7 ~ 225,5 mm
  • Wymiary wiatraka (długość × szerokość × wysokość): 230 × 230 × 16 mm
  • Prędkość wiatraka: 500–800 RPM ±10%
  • Przepływ powietrza: 72 CFM
  • Ciśnienie powietrza: 0,26 mm H2O (2,55 Pa)
  • Poziom głośności wiatraka: 21 dBA
  • Regulacja prędkości wiatraka: pokrętło
  • Zasilanie: USB 5V DC
  • Zużycie prądu: 0.26A
  • Dodatki: 4x porty USB, 1x port Mini USB, 1x port Micro USB
  • Wsparcie dla urządzeń: laptopy do 17″, tablety

Test Cooler Master ErgoStand III – silniki, pełna moc, ETA 15 min

Całkiem niepozorny rozmiarów karton, w jakim zawitała do mnie podkładka chłodząca Cooler Master Ergostand III, nie przyszykował mnie na to, co wyciągnąłem ze środka. To, co przykuło wzrok, to olbrzymiej wielkości wiatrak w samej podkładce. Nie wiem, czego się spodziewałem, ale na pewno nie tego. To, co jeszcze zostało dołączone do zestawu, to kabel micro-USB oraz cienka instrukcja. Zabrakło mi tylko kostki zasilacza, do którego można podłączyć wspomniany kabel. Tym bardziej że wg wszystkich materiałów promocyjnych podkładka sprawdzić ma się także jako akcesorium dla tabletów, a te nie mają gniazda USB, z którego można pobrać zasilanie.

Pudełko podstawki chłodzącej pod laptopa Cooler Master NotePal Ergostand III

W pierwszej chwili nie byłem przekonany, że taki kabel micro-USB pociągnie sprzęt tych rozmiarów. Tym bardziej że podkładka ma wbudowane jeszcze cztery porty USB. Podłączyłem jednak kabel do kilku różnych zasilaczy, tak do posiadanych smartfonów, jak i najtańszych (słownie za złotych pięć z popularnego serwisu aukcyjnego), które zasilają lampki z logo Batmana, i na wszystkich podkładka śmigała aż miło. Tak że spokojnie możecie z niej korzystać z tabletami…

Stojąca podkładka od przodu

Czy Ergostand jest taki ergonomiczny?

…tym bardziej że są tu specjalne „nóżki”, które z jednej strony powodują, że dowolny sprzęt nie zjedzie podczas przechylenia podstawy, a z drugiej umożliwiają właśnie to samo także mniejszym urządzeniom niż 17″ laptopy. Podkładkę można używać na płasko, ale jest też pięć kolejnych ustawień, które pozwalają pochylić część chłodzącą tak, by ze sprzętu korzystało się pod kątem. Samo ustawianie działa podobnie jak w leżakach plażowych. Warto mieć to na uwadze podczas przenoszenia, gdyż odchylona podkładka lubi się złożyć nagle i niespodziewanie.

Tył podstawki Cooler Master NotePal ErgoStand III

Nie podoba mi się sama podstawa całości, która moim zdaniem jest absolutnie niewygodna, gdy całość chcemy trzymać na kolanach. Choć udało mi się napisać recenzję Strażników w ten sposób, to nie mogę go polecić z czystym sumieniem. Przy okazji warto wspomnieć, że podstawka Cooler Master NotePal ErgoStand III została wyposażona w pokrętło do regulacji obrotów wentylatora.

Pokrętło do sterowania prędkością wentylatora

Jak Cooler Master NotePal ErgoStand III chłodzi laptopy?

Do dyspozycji miałem 14-calowy laptop biurowy i 17-calowy sprzęt dla graczy. Oczywiście największe różnice obserwowałem w tym drugim przypadku, gdzie podczas grania komputer solidnie się rozgrzewał. Podczas długiej pracy sprzęt także po porostu zwiększa swoją temperaturę. Rozmawialiście kiedyś pół godziny przez telefon? W takim przypadku podkłada radzi sobie jeszcze lepiej.

Spód podstawki Cooler Master NotePal ErgoStand III

Testy i pomiary temperatur

Poniżej znajdziecie temperatury odczytane za pomocą elektronicznego termometru przemysłowego na spodzie urządzeń. Testy były przeprowadzone po godzinie działania z maksymalnym obciążaniem dla każdego ustawienia.

Lenovo IdeaPad S540-14APIASUS ROG GUS02L
Gołe biurko – bez podkładki52°C64°C
Na podkładce – najniższa pozycja,
chłodzenie wyłączone
38°C47°C
Na podkładce – najniższa pozycja,
chłodzenie minimalne
33°C42°C
Na podkładce – najniższa pozycja,
chłodzenie maksymalne
32°C40°C
Na podkładce – średnia pozycja,
chłodzenie minimalne
32°C39°C
Na podkładce – średnia pozycja,
chłodzenie maksymalne
32°C38°C
Na podkładce – najwyższa pozycja,
chłodzenie minimalne
31°C37°C
Na podkładce – najwyższa pozycja,
chłodzenie maksymalne
31°C36°C
Boczna część podstawki oraz stopnie regulacji wysokości

Głośność działania i generowany hałas

Jakież było moje zdziwienie, gdy dotknąłem dłonią spodu sprzętu, a ten w wyniku różnicy temperatur rozgrzanych podzespołów i tego, jak podkładka działała, był wręcz chłodny. Czuć jednak było, że środek laptopa walczy i się grzeje. Cooler Master jednak robił swoje i nie przejmował się tym nic a nic. Jednocześnie warto wspomnieć, że Ergostand jest naprawdę cichy. Niezależnie od kąta ustawienia czy liczby obrotów ustawionych przez pokrętło praktycznie działanie sprzętu było dla mnie niesłyszalne. Wielkie brawa za to.

Test Cooler Master NotePal ErgoStand III - rozłożona podstawka chłodząca

Cooler Master NotePal ErgoStand III – kupić czy nie kupić?

Przed wami znajduje się pierwsza podkładka, z którą miałem do czynienia, i mogę śmiało powiedzieć, że jej podstawowa funkcja chłodząca działa. Postawicie ją sobie pod jednym z sześciu dostępnych kątów tak, żeby wygodnie wam się z niej korzystało. Samą podkładkę podłączycie do urządzenia mobilnego, z którego będzie ledwo co pobierać prąd (zajrzyjcie do specyfikacji!), tak że nawet jeśli sprzęt nie jest na stałe podpięty do prądu, nie wyczerpie wam baterii. Zawsze też możecie podłączyć ją do zasilacza od swojego telefonu czy tabletu. Za cenę czterech ekstra portów USB zyskacie zewnętrzne źródło zasilania.

Panel ze złączami na obudowie

Na pewno nie wszystko poszło zgodnie z planem. Uchwyt na kable, przynajmniej w moim przypadku, niczego nie trzymał, więc okazał się zbędnym gadżetem. Złym pomysłem jest też projekt podstawy całości, która nie nadaje się zbyt dobrze do trzymania na kolanach, co, nie czarujmy się, wiele osób preferuje. Po to mamy mobilny sprzęt, żeby nie być ograniczonym do płaskich powierzchni stołu czy biurka. W przypadku mojego laptopa 17″ sprzęt jest tak duży, że wykracza poza domyślną przestrzeń, utrudniając lekko sterowanie pokrętłem do zmiany prędkości wiatraka, ale też zwyczajnie nie cały jest ułożony na części chłodzącej. Całość wad nie wpływa jednak na ogólne wysokie dobre wrażenie, jakie podkładka na mnie zrobiła. Zdecydowanie polecam zakup!

Wierzchnia część podstawki

Tomasz Wasiewicz

Przede wszystkim jestem graczem. Uwielbiam fantastykę w każdej postaci. Od książek, przez filmy, muzykę, komiksy, po gry. Jestem niepoprawnym kolekcjonerem, zwłaszcza jak gry mają w zestawie steelbook. Zapraszam na mój Instagram po więcej szczegółów. Mimo kariery zawodowej związanej z innymi tematami najbardziej lubię rozmawiać o grach. To jak, pogadamy?