Google w tajemnicy wypuścił aplikację, dzięki której można przenieść zawartość z telefonu marki Apple na model działający w środowisku Android. Nowy i w dodatku darmowy program nazywa się Switch to Android, ale jest mały haczyk…
Switch to Android
Sprawa została nagłośniona przez Bradshawa na stronie poświęconej nowinkom technicznym ze świata amerykańskiego giganta technologicznego. Opisywany program nie wymaga połączenia kablowego dwóch telefonów, bo działa bezprzewodowo. Za jego pomocą jesteśmy w stanie skopiować w sposób bezpośredni kontakty, dane z kalendarza oraz pliki multimedialne, takie jak zdjęcia czy nagrania wideo.
Co to „soft launch”?
Warto wspomnieć, że aplikacja Switch to Android jest obecnie niewidoczna z poziomu App Store dla przeciętnego użytkownika, bo mowa tutaj o tak zwanym „miękkim starcie” (soft launch), co oznacza udostępnienie nowego produktu lub usługi ograniczonej grupie odbiorców przed pełną premierą.
Apple Developer Program
W tym konkretnym wypadku, aby móc skorzystać z aplikacji Switch to Android, należy – najpewniej – być członkiem Programu dla Deweloperów Apple. Przynajmniej takie wyciągnąłem wnioski po wielokrotnych próbach skorzystania z tej nowinki technologicznej i skopiowania danych z modelu iPhone Se (2016) na telefon z Androidem w wersji 12. O niepowodzeniu informuje komunikat, który pojawia się zarówno na komputerze osobistym z systemem Windows 10 (21H2) w przeglądarce Chrome, jak i podczas korzystania z Safari na telefonie z systemem iOS (15.4.1). Wszystkie urządzenia i niezbędne programy biorące udział w procederze były zaktualizowane do najnowszych wersji.
Niestety, nie dotarłem do większej ilości szczegółów, a szukałem informacji nawet na oficjalnym forum dla deweloperów Apple, na którym co prawda są wątki odnoszące się do komunikatu o odmowie dostępu, jednak żaden z nich nie dotyczył konkretnie omawianego zagadnienia ani też nie był świeży.
Jak skopiować dane z iOS na Androida?
Sposobem na bezproblemowe przerzucenie zawartości telefonu marki Apple na sprzęt pracujący na Androidzie, jest wykonanie kopii bezpieczeństwa i pośrednie skopiowanie danych do chmury. Aby tego dokonać należy skorzystać z aplikacji Dysk Google, przejść do ustawień, wybrać opcję „kopia bezpieczeństwa” a następnie zaznaczyć pliki, które chcemy przenieść. Kolejnym krokiem jest tapnięcie palcem na dole, po prawej, w przycisk o nazwie „utwórz kopię zapasową”. Proces może trochę potrwać, więc należy uzbroić się w cierpliwość, a jego długość uzależniona jest od ilości danych, prędkości łącza oraz posiadanego modelu telefonu.
Polecam podłączyć telefon do ładowania, bo proceder nie tylko jest czasochłonny, ale także zasobożerny, zwłaszcza na starszych urządzeniach. Przerwanie działania programu nie zniweczy całej naszej pracy, albowiem możemy ją w dowolnym momencie wznowić wykonując poprzednio opisane polecenia. Gdy przerzucanie danych do chmury dobiegnie końca powinniśmy zalogować się na swoje konto w Androidzie i… gotowe! Jeśli wszystko poszło pomyślnie, to od teraz nasze zdjęcia, pliki wideo, dane z kalendarza oraz – co najważniejsze – kontakty zostały przeniesione z iPhone’a na telefon z Androidem. Minusem obu opisywanych rozwiązań jest to, że nie przeniesiemy naszych SMS-owych wiadomości.
WhatsApp z iOS na Androida
Co do przerzucenia historii czatów z aplikacji WhatsApp znajdującej się na telefonie od Apple na urządzenie z Androidem, to jest taka możliwość, bo zacieśnienie współpracy pomiędzy producentem aplikacji a Google zaowocowało jesienią ubiegłego roku taką funkcją. Jednak do tego procederu niezbędny jest kabel USB typu C do Lightning.
Kiedy tytułowa aplikacja zostanie oficjalnie udostępniona w App Store? Tego niestety dokładnie nie wiemy, ale przechodziłem niedawno przez proces przenoszenia danych z iOS na Androida i wiem, że powinien być rozwijany. Warto czekać na Switch to Android.