Układy APU, czyli procesory z mocną zintegrowaną kartą graficzną, nie są niczym nowym w świecie hardware. Decydują się na nie często użytkownicy konstrukcji mobilnych, a także gracze celujący w mniej wymagające tytuły lub ci, którzy są skazani na przeczekanie niekorzystnej sytuacji rynkowej.
AMD Ryzen 3 5300G – zaskakujący potencjał w OC
Jak doskonale wiemy, ceny kart graficzny w obecnej sytuacji nie należą do najniższych. Z pomocą mogą zatem przyjść procesory pokroju omawianego modelu. Ryzen 3 5300G może zatem okazać się hitem sprzedażowym, ponieważ oprócz wydajnego układu graficznego konsument nabywa na prawdę solidną jednostkę CPU z zapasem wydajności, który drzemie w overclockingu.
Warto również dodać, iż cena owego modelu będzie oscylować pomiędzy 110-130 dolarami amerykańskimi. Wraz z procesorem graficznym w postaci Radeon Vega ten kawałek krzemu może okazać się jedynym słusznym wyborem podczas budowy budżetowego komputera do gier oraz pracy w mniej zaawansowanych programach.
Procedura OC oraz wyniki Ryzen 3 5300G
Platforma testowa, w centrum której swoje miejsce zagrzała konstrukcja AMD Ryzen 3 5300G, składała się między innymi z płyty głównej Asus ROG Crosshair VIII Extreme oraz 16-gigabajtowej pamięci DDR4-2066 od G.Skill z serii Ripjaws V. Należy dodać, iż nie jest to najwyżej taktowana jednostka Ryzen 3 5300G, jaka osiągnęła zawrotną prędkość 5,52 GHz. Mamy jednak do czynienia z układem poddanym benchmarkom przy najwyższym taktowaniu.
Nowe CPU od AMD było w stanie wyprzedzić dotychczasowego króla wydajności w postaci Core i7-7740X w kategorii 4-rdzeniowych procesorów, uzyskując tym samym 32 200 punktów w programie Geekbench. Takie wyniki robią wrażenie, jednak pozostaje mały haczyk. Do osiągnięcia tak imponujących rezultatów niezbędne było chłodzenie ciekłym azotem.