fbpx

Rodzaje chwytów myszy: Palm, Claw, Fingertip. Czym się charakteryzują? Jaką mysz powinieneś wybrać?

Użytkownicy najczęściej wykorzystują jeden z trzech najpopularniejszych rodzajów chwytów myszy. Palm Grip, Claw Grip, Fingertip Grip — każdy ma pewne wady i zalety. Sprawdź, czym charakteryzują się rodzaje chwytów myszy oraz jaki sprzęt wybrać do konkretnego Gripu.

6 listopada 2022

Myszka to podstawowe akcesorium komputerowe – każdy użytkownik komputera je zna i zwykle wykorzystuje niemal codziennie. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze to użytkowanie wygląda tak samo. Wśród użytkowników komputerów można wyróżnić dość ciekawą zależność. Zwykle mysz jest trzymana na jeden z trzech najpopularniejszych sposobów. Te rodzaje chwytów mają swoje nazwy i można nawet dopasować je do konkretnych rozmiarów ręki lub modeli sprzętu.

Wśród użytkowników komputerów duże znaczenie ma pamięć mięśniowa. To właśnie ona powoduje, że większość osób przyzwyczaja się do swojego sprzętu i ciężko przejść na nowy. Dlatego właśnie użytkownicy często poszukują myszy, która przypomina “tę ulubioną”. Decyduje tutaj przede wszystkim rodzaj chwytu. Sposób trzymania myszy determinuje to, jaki konkretnie model powinno się wybrać, by użytkowanie było wygodne. Nieodpowiednie dopasowanie może powodować nawet bóle nadgarstka – tak duże znaczenie ma sam chwyt.

Jak wybrać najlepszą myszkę? Parametry, które decydują o wygodzie użytkowania

Myszy na rynku jest wiele. Producenci ciągle udostępniają kolejne, nowe modele z autorskimi technologiami. W skrócie – cały czas sprzęt staje się lepszy, wygodniejszy oraz bardziej funkcjonalny. Mimo wszystko myszy jest używana bardzo często. Taki sprzęt musi być przede wszystkim wygodny. Należy oczywiście dobrać model względem preferowanego chwytu, jednak ważne są także pewne podstawowe parametry myszy:

  • Waga – ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ zbyt ciężka mysz będzie oznaczać ból nadgarstka nawet po krótkim czasie. Odpowiednio dobrany model zapewni jednak perfekcyjną precyzję ruchu i komfort nawet przy długich sesjach. Warto zauważyć, że niektóre myszy oferują możliwość dopasowania wagi za pomocą specjalnych ciężarków.
  • Kształt – na rynku można znaleźć myszy dedykowane dla prawo- lub leworęcznych użytkowników. Większość modeli jest jednak uniwersalne. Warto zauważyć, że myszy mocno się różnią. Najlepiej sprawdzić kilka modeli w sklepie przed zakupem. Producenci oferują różne spłaszczenie myszy, szerokość, przyciski, scroll itd.
  • Ślizgacze – mysz musi wygodnie się przesuwać po podkładce. Warto zauważyć, że jakość tzw. “ślizgaczy” ma tutaj znaczenie. Zwykle propozycje dla graczy oferują tu lepsze parametry.
  • Przewód (lub jego brak) – przewodowe i bezprzewodowe myszy mają swoje wady oraz zalety. Pierwsza opcja nie wymaga regularnej wymiany baterii lub ładowania. Druga jest natomiast znacznie wygodniejsza, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie.
Mysz Steelseries Rival na czarnej podkładce.

Powyższe kwestie są najważniejsze, jeśli chodzi o dobór myszy względem wygody użytkowania. Warto także wybierać modele od uznanych producentów – jakość wykonania ma tutaj spore znaczenie.

Rodzaje chwytów myszy – Palm Grip, Claw Grip, Fingertip Grip

Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje chwytów myszy, które są najczęściej spotykane. Mają one swoje konkretne nazwy i charakteryzują się pewnymi wadami oraz zaletami.

Palm Grip

Taki rodzaj gripu jest najpopularniejszy wśród użytkowników komputerów. Duża część dłoni styka się z myszą, co przekłada się na wysoki poziom wygody. Środek ręki znajduje się tam, gdzie centralna część kontrolera. Palec wskazujący i środkowy spoczywają na obu przyciskach myszy. Tył dłoni może znajdować się całkowicie lub częściowo poza urządzeniem. Pozostałe palce utrzymują mysz z lewej i prawej strony.

Palm grip

Grip jest tutaj naturalny oraz podparty – komfort to największa zaleta. Precyzję zapewnia tutaj możliwość wykonywania nawet bardzo długich i szybkich ruchów po całej podkładce. Do palm gripu sprawdzają się najlepiej “dłuższe” myszy z wysuniętą tylną częścią. Warto zdecydować się na bardziej rozbudowane propozycje.

Myszy pod Palm Grip:

  • Logitech G502
  • Steelseries Rival 5
  • Razer Basilisk v3

Claw Grip

O tym rodzaju chwytu już wiele mówi sama nazwa. Dłoń jest tutaj ułożona na kształt szpona. Przyciski na urządzeniu są wciskane przez wskazujący i serdeczny palec (lub wskazujący i środkowy). Pozostałe palce podtrzymują mysz z obu stron dla stabilizacji.

Fingertip grip

Największą zaletą jest tutaj precyzja nawet najmniejszych ruchów. Claw Grip będzie idealnym wyborem przy wysokim DPI. Długie ruchy całą ręką są tutaj mało wygodne. Warto wybierać myszy krótkie, dość lekkie, najlepiej z wyżłobieniami po bokach. Kompaktowe propozycje będą idealne.

Myszy pod Claw Grip:

  • Logitech G305
  • Razer Atheris
  • Corsair M65 Pro Elite

Fingertip Grip

To w pewnym sensie połączenie dwóch poprzednich chwytów. Wskazujący i środkowy palec mogą być prawie wyprostowane, ale dotykają przycisków opuszkami jak przy Claw gripie. Warto zauważyć, że nie ma tu zbyt wielu punktów styku ręki z myszą – o każdym ruchu decyduje nadgarstek. Ciężar dłoni jest na podkładce, a ruchy wykonywane są głównie nadgarstkiem. Palce serdeczny, mały oraz kciuk wspierają mysz po bokach. Są one wyprostowane, jednak także dotykają urządzenia wyłącznie opuszkami.

Claw grip

Taki chwyt ma zalety dwóch poprzednich, jest najbardziej “uniwersalny”. Nie będzie on jednak najwygodniejszy przy dłuższych sesjach. Tutaj warto celować w myszy krótkie o niskim profilu. Najlepiej także, by wybrany model był możliwie najlżejszy.

Myszy pod Fingertip Grip:

  • Glorious PC Gaming Race Model O–
  • SPC Gear LIX

Dlaczego dobór myszki względem rodzaju chwytu jest tak ważny?

Decyduje to przede wszystkim o komforcie. Wielogodzinne sesje przy pracy (lub rozgrywki) będą znacznie wygodniejsze z odpowiednio dobraną myszą. Aby sprawdzić swój chwyt, wystarczy po prostu złapać mysz i porównać z podanymi wyżej rodzajami. Następnie trzeba kierować się wskazówkami dotyczącymi wyboru najlepszego sprzętu. Warto wiedzieć, że istnieje sposób, przez który można zmierzyć swoją dłoń i idealnie dopasować dzięki temu mysz – determinuje to również najczęściej chwyt.

Jak zmierzyć dłoń i dobrać wielkość myszki?

Jest to stosunkowo proste. Należy położyć dłoń na równej powierzchni tak, by kciuk tworzył kąt 90 stopni z palcem wskazującym. Następnie trzeba zmierzyć odległość od końca najdłuższego palca do linii kciuka.

  • Palm Grip – od otrzymanego wyniku odejmuje się maksymalnie 1 cm. Tyle właśnie wynosi idealna wielkość myszy dla palm gripu.
  • Claw Grip – najlepiej odjąć od wyniku 0,5 do 2 cm. Tutaj wiele zależy od osobistych preferencji użytkownika. Lepsze będą mniejsze, lżejsze myszy o symetrycznym kształcie z wypustkami po bokach.
  • Fingertip Grip – wystarczy odjąć około 1 cm. Każda myszka się tu sprawdzi idealnie, to najbardziej uniwersalny chwyt.

Pomiar jest dość prosty do wykonania. Idealnie dobrana mysz to znacznie wyższy poziom komfortu nawet podczas wielogodzinnej sesji.

Mysz Logitech na białym tle.

Rodzaje chwytów myszy – zadbaj o swój nadgarstek

Wybór odpowiedniej myszy to także zdrowy nadgarstek. Dłuższe użytkowanie źle dopasowanego sprzętu może doprowadzić do wielu nieprzyjemności. Najpopularniejszą dolegliwością jest tu zespół cieśni nadgarstka – uciążliwy, trudny w leczeniu oraz bolesny. Dlatego właśnie wybór względem między innymi rodzaju chwytu będzie tak istotny.

Niektórzy użytkownicy stosują dodatkowo specjalne, małe poduszki pod nadgarstek. Mogą one być nawet zintegrowane z podkładką. To dodatkowy element, który może okazać się przydatny, jednak tylko dla osób, które korzystają z claw gripa. Każdy rodzaj chwytu ma swoje wady i zalety.

Arek Grabowski

UWaga! Gorące informacje!