fbpx

Pozew przeciwko udziałowcowi studia ZA/UM wycofany

9 grudnia 2022,
00:00
Kaja Piaścik

Konflikt wokół odpowiedzialnego za Disco Elysium studia ZA/UM trwa. Od początku października batalia zdążyła przenieść się na grunt sądowy, także między oskarżanymi o nieuczciwość udziałowcami. Kaur Kender, producent wykonawczy Disco Elysium, wycofał pozew przeciwko firmie Tütreke OÜ, do której należy większość udziałów ZA/UM.

Strzelanina w Disco Elysium
Na skróty
  • Na początku października dowiedzieliśmy się o zwolnieniu głównych twórców Disco Elysium ze studia ZA/UM.
  • Oryginalni autorzy gry oskarżyli udziałowców przedsiębiorstwa o defraudację i bezprawne przejęcie kontroli nad studiem – wśród wymienionych osób byli Ilmar Kompus, Tõnis Haavel oraz Kaur Kender.
  • Kender, producent wykonawczy DE, złożył, a następnie wycofał pozew sądowy przeciwko należącej do Kompusa i Haavela firmie Tütreke.

Jeszcze niedawno wspominaliśmy o zaognieniu konfliktu wokół studia ZA/UM – zarówno firma, jak i zwolnieni z niej twórcy wystosowali pełne oskarżeń oświadczenia, przedstawiając dwie różne perspektywy na wydarzenia w przedsiębiorstwie. Oryginalni autorzy Disco Elysium weszli też na ścieżkę sądową.

Redakcja GamesIndustry przekazała właśnie kolejne informacje w sprawie rozrastającej się batalii. Toczy się ona głównie na osi byłego zespołu kreatywnego DE – w tym reżyser gry Robert Kurvitz i dyrektor artystyczny Aleksander Rostov – a pionem biznesowym, do którego należą oskarżani o defraudację biznesmeni Ilmar Kompus i Tõnis Haavel. Pomagać miał im Kaur Kender, producent wykonawczy DE i mniejszościowy udziałowiec studia.

Należąca do Kompusa i Haavela firma Tütreke, która posiada obecnie większość udziałów ZA/UM, według doniesień zdobyła wpływy i kontrolę nad studiem na drodze defraudacji, przy wsparciu Kendera. Serwis GamesIndustry przekazuje, że Kompus poprzez Tütreke miał nabyć cztery grafiki koncepcyjne do Disco Elysium za jedno euro, po czym odsprzedać je ZA/UM za 4,8 miliona. Środki użyte w finansowych przekrętach przeznaczone były na pracę studia nad nowym projektem. Estońska gazeta The Estonian Ekspress podaje teraz, że Kompus i Tütreke oddali później kwotę studiu.

Producent wykonawczy Disco Elysium przeciwko studiu ZA/UM

Po odsunięciu Kurvitza i Rostova od informacji i działań studia w zeszłym roku, Kender również został najpierw zmuszony do wzięcia tymczasowego zwolnienia, a następnie w sierpniu tego roku całkowicie zwolniony z pracy. Ze względu na swoje mniejszościowe udziały Kender i Kurvitz wciąż pozostają zatem partnerami. Kender złożył niedawno pozew przeciwko Tütreke, w którym oskarżył Kompusa o oszustwo na ponad milion euro. Na jego prośbę w trakcie postępowania estoński sąd przejął udziały Kompusa w studiu ZA/UM, by uniemożliwić ich ewentualną sprzedaż lub przekazanie.

Teraz otrzymaliśmy informację o wycofaniu pozwu. Kompus w wypowiedzi cytowanej przez GamesIndustry utrzymuje, że oskarżenia Kendera, a wraz z nimi całe postępowanie sądowe, były bezpodstawne.