fbpx

Noctua NH-P1 – pasywny cooler CPU trafił do sklepów

16 czerwca 2021,
14:05
Krystian Ławniczak

Jedne z pierwszych informacji dotyczących NH-P1 pojawiły się już w 2019 za sprawą pokazu na targach Computex. Był to wówczas jedynie prototyp, który mimo wszystko wzbudził duże zainteresowanie i wywołał niemałą liczbę dyskusji w internecie. Od niedawna chłodzenie dostępne jest w sklepach, a jego koszt zamyka się w 110 dolarach amerykańskich.

Chłodzenie Noctua NH-P1 w zestawie PC
Na skróty
  • Noctua NH-P1, czyli pasywny cooler CPU, trafił do sklepów w cenie 110 dolarów amerykańskich.
  • Chłodzenie jest w stanie sprostać topowym układom jak Intel Core i9-11900K.
  • Nowy produkt austriackiego producenta umożliwia odprowadzanie ciepła do 120 W, a wartość ta wzrasta do 180 W po zamontowaniu wolnoobrotowego wentylatora.

O kompatybilność nie muszą martwić się posiadacze wszystkich nowych platform jak AM4 czy LGA 1200. Problemy mogą pojawić się natomiast podczas samego montażu, ważący 1,5 kg radiator zajmuje bowiem ogromną ilość miejsca. Co prawda austriacki producent przemyślał sprawę miejsca przeznaczonego dla modułów pamięci operacyjnej, jednak wyższe radiatory sekcji zasilania lub niewielkie gabaryty obudowy mogą przysporzyć niemałych problemów.

Noctua NH-P1 – specyfikacja nietypowego schładzacza

Jak już zostało wspomniane, najnowszy model Noctua odznacza się wagą na poziomie 1,5 kg, co jest aż o 0,5 kg większą wartością niż w przypadku popularnych dwuwieżowych konstrukcji pokroju Grandis 2. W NH-P1 zastosowano rzadko spotykany rozstaw żeberek. Znaczna odległość między każdym z nich ma za zadanie usprawnić cyrkulację i zapewnić minimalny opór przepływu powietrza. Do dyspozycji coolera pozostaje 6 rurek cieplnych, które w połączeniu z całą resztą mogą schłodzić procesory pokroju Intel Core i9-11900K.

Dodatkowy wentylator na chłodzeniu

Jak stwierdził producent tytułowego układu, ich pasywne chłodzenie jest w stanie sprostać odprowadzaniu ciepła do 120 W, a wartość ta może wzrosnąć do 180 W po zamontowaniu niskoobrotowego wentylatora. Oczywiście należy pamiętać, że powyższe liczby mogą ulegać zmianom wywołanym różnicom w pracy wentylatorów wewnątrz obudowy lub innym czynnikom, takim jak liczba czy rodzaj otworów wentylacyjnych.

Gdzie Noctua NH-P1 znajdzie zastosowanie?

Odpowiadając na powyższe pytanie, mogę z góry założyć, iż na pierwsze aż tak wydajne chłodzenie bez użycia jakiegokolwiek wentylatora skusi się spore grono użytkowników. Noctua swoim produktem celuje w zestawy fanów ciszy, którym nie przeszkadzają rozmiary coolera. Warto jednak dodać, że sama budowa omawianego schładzacza niesie ze sobą pewne ryzyko, mianowicie ogromne obciążenie dla płyty głównej, na które potencjalny nabywca musi być przygotowany.

Charakterystyczne żeberka coolera NH-P1

Do zestawu Noctua dołącza również wysokowydajną pastę termoprzewodzącą o nazwie NT-H2. Produkt objęty jest 6-letnią gwarancją, co ma swoje uzasadnienie, ponieważ w konstrukcji bez ruchomych elementów istnieje dużo mniejsze ryzyko uszkodzenia. Na pochwałę z pewnością zasługuje zaangażowanie firmy, która przygotowała listę kompatybilności NH-P1 z procesorami, płytami głównymi oraz obudowami. Co więcej, producent przygotował również zestawienie polecanych skrzynek, które zapewniają optymalny przepływ powietrza wymagany do poprawnego działania ich pasywnego chłodzenia.