Celem powstania tak wydajnego układu miało być wypuszczenie na rynek najwydajniejszej konstrukcji bazującej na interfejsie PCIe 4.0. Można więc zakładać, że zastosowanie tak efektywnego chłodzenia nie było jedynie przerostem formy nad treścią.
Aorus Xtreme SSD – specyfikacja
Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż cała konstrukcja została oparta o płytkę AIC, na której zostało umieszczone 8 slotów na dyski M.2 obsługujące protokół NVMe. Każdy z nich potrzebuje odpowiedniego zasilania, za które odpowiada kontroler PHISON PS5018-E18, a maksymalna pojemność nośnika umieszczonego w gnieździe może wynosić 4 TB. Najwyższa prędkość omawianej konstrukcji zamyka się na 28 GB/s.
Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy, jest jednak chłodzenie, które do złudzenia przypomina rozwiązania znane z dedykowanych kart graficznych. Aorus zadbał również o stylistykę, projektując estetyczny shroud w odcieniach czerni oraz szarości z charakterystycznym logo w jednym z rogów.
Dodatkowe informacje oraz prędkości
Za poprawne działanie tytułowego dysku SSD odpowiada 8-pinowa wtyczka zasilająca. Gigabyte zdecydował się również na umieszczenie 10 sensorów odpowiedzialnych za rejestrację temperatury. Jeśli chodzi o same liczby, to bohater dzisiejszego wpisu może pochwalić się prędkością odczytu na poziomie 28 GB/s oraz zapisu nieznacznie przekraczającego 26,5 GB/s.
Tajwańskie przedsiębiorstwo nie pozostało obojętne nawet w kwestii oprogramowania, dyskiem można bowiem zarządzać dzięki Aorus Storage Manager. Umożliwia on nie tylko rejestrację temperatury pracy każdego urządzenia, ale także połączenie nośników w RAID 0 bez większego wysiłku. Ponadto całość wspiera również PCIe 3.0, co może ucieszyć posiadaczy starszych platform. Nie wiemy jednak jeszcze nic o dostępności flagowego rozwiązania od Aorus.