Overclocker OGS podkręcił kartę RX 6900XT do poziomu 3,311 MHz na rdzeniu oraz do 2,396 MHz na pamięciach VRAM. Tym samym trafił do Hall of Fame benchmarka 3DMark Fire Strike, Fire Strike Extreme, Fire Strike Ultra oraz znalazł się w rankingu Top 10 Fire Strike Extreme portalu HWBot. Wynikiem tym pobił koreańskiego overclockera „biso biso” oraz samego K|NGP|Na korzystającego z czterech kart GTX 1080Ti.
AMD RX 6900 XT podkręcona do rekordowych wartości
Karta została sparowana z procesorem i9-12900K podkręconym do poziomu 6,9 GHz, płytą ASUS Z690 Apex oraz nieznanym zestawem pamięci marki G.Skill 2 × 16 GB opartym o kości Hynix M-Die podkręconym do poziomu 7200 MHz CL30. Za zasilacz posłużył be quiet! Dark Power Pro 12 1500 W. Jeśli chodzi o chłodzenie, procesor był chłodzony za pomocą tak zwanych „potów” Kingpin Cooling T-REX Rev 4, karta graficzna natomiast – der8auer Raptor 4. Pastą użytą w zestawie była Thermal Grizzly Kryonaut (not-Extreme). Oczywiście wszystko było chłodzone ciekłym azotem.
Wykorzystaną kartą został konkretnie model AMD RX 6900 XT Red Devil Ultimate firmy Powercolor. Dlaczego akurat ten? Jak się okazuje, AMD produkuje dwa rodzaje chipów: w układzie „XTX” oraz „XTXH”. Różni je to, iż chip w układzie „XTX” jest zablokowany na taktowaniu 3000 MHz, nie pozwalając na wyższe podkręcanie i to właśnie ten model trafia do zdecydowanej większości kart graficznych. Tylko kilka modeli na rynku jest wyposażone w chip „XTXH”, który jest w pełni odblokowaną jednostką – właśnie RX 6900 XT Red Devil Ultimate firmy Powercolor.
Elmorlabs EVC2SX – klucz do zwycięstwa
Jednakże wszystkich powinien zainteresować sposób, w jaki rekord został pobity. OGS użył do tego celu oprogramowania MorePowerTool pozwalającego odblokować zużycie energii na poziomie sterownika dla kart AMD. Oprócz tego zastosowano urządzenie EVC2SX firmy Elmorlabs. Słyszycie o nim po raz pierwszy w życiu?
Nic dziwnego. Urządzenie to jest wykorzystywane wyłącznie przez ekstremalnych overclockerów do pobijania rekordów świata. Pozwala na sterowanie napięciami, których nie możemy wyregulować choćby przy użyciu MSI Afterburnera. Urządzenie łączy się z kontrolerem PWM w celu konfiguracji niemalże wszystkich rodzajów napięć poprzez szynę I2C, będącą pośrednikiem między układami scalonymi. Oprócz modyfikacji napięć dla GPU możemy wyregulować również napięcia dla pamięci VRAM oraz wiele, wiele więcej. Urządzenie możecie dokładnie obejrzeć na tej stronie.
Źródło: igorslab.de